Pravzaprav so nekateri ustanovni očetje države podpirali uporabo sredstev loterije, vključno z Georgeom Washingtonom, ki je neuspešno poskušal zbrati sredstva za izgradnjo gorske ceste v Virginiji. Tudi Thomas Jefferson je na loterije gledal kot na 'nepogrešljive'. Benjamin Franklin je neuspešno poskušal zbrati sredstva za nakup topa iz revolucionarne vojne v Philadelphiji.
John Hancock je leta 1761 uspešno financiral obnovo dvorane Faneuil. Do leta 1832 je bilo v osmih zveznih državah organiziranih 420 loterij. Izkupiček od loterije je financiral gradnjo fakultete na Yaleu in Harvardu. Pravzaprav so južne države financirale obnovo z loterijami po koncu državljanske vojne.
Zamisel o uporabi izkupička loterije za financiranje vladnih projektov je prišla iz Anglije. V 1600-ih je Anglija uporabila izkupiček loterije za financiranje kolonije Jamestown.
Vrhovno sodišče je leta 1878 razsodilo, da so igre na srečo demoralizirale ameriške državljane, kongres pa je prepovedal uporabo pošte za oglaševanje loterijskih iger. Vendar ta dejanja niso preprečila večini ameriških zveznih držav, da bi legalizirale vladne loterijske igre.
Leta 1898 je Louisiana Lottery Company (LLC) monopolizirala loterije v zvezni državi Louisiana in ustvarila več kot 20 milijonov dolarjev prodaje. Več kot 90 odstotkov sredstev zasebne loterije LLC je bilo izven Louisiane. Posebni vlaki so redno prevažali na tisoče računov na sedež podjetja v New Orleansu. Ker je ustanovitelj podjetja plačeval podkupnine, se je podjetje izogibalo davkom.
LLC je tudi po obsežnih podkupninah, ki jih je podjetje plačalo, zaslužilo 48 odstotkov dobička. Z dodajanjem neprodanih vstopnic v sod, iz katerega so bile izbrane zmagovalne številke, je podjetje pogosto prirejalo sistem, da bi osvojilo lastne denarne nagrade. Predsednik Benjamin Harrison je obsodil brezvestne loterijske agencije, kongres pa je prepovedal premikanje loterijskih listkov čez državne meje ali po pošti. Sistem Louisiane, ki ga je preplavil škandali, je poslabšal mnenje nacionalne javnosti o loterijah na splošno.